Zwiedzanie Lublina

welcome to Lublin

WELCOME TO LUBLIN -

spacer po mieście ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego

 

Lublin to wspaniałe miasto z bogatą historią. To tu w 1569 roku została podpisana Unia Polsko-Litewska. Za to wielkie wydarzenie o europejskim znaczeniu miastu przyznano Znak Dziedzictwa Europejskiego.

 

Przyznano go trzem miejscom w Lublinie za pamięć historyczną i umacnianie tożsamości: Kaplicy Trójcy Świętej, Bazylice i Klasztorowi Ojców Dominikanów oraz pomnikowi Unii Lubelskiej. Poznamy te ważne miejsca.

Spacer z zaduma - Majdanek - Jesziwa - Cmentarz Zydowski - Donzon

szlak żydowski w Lublinie Spacer z zadumą -

Majdanek - Jesziwa Chachmej - Nowy Cmentarz Żydowski - Donżon

 

Historia Lublina to także dzieje związane z czasem, kiedy na Zamku Lubelskim i w Donżonie było więzienie, najpierw carskie, potem hitletowskie, a po wojnie NKWD i UB. To dzieje, kiedy powstał KL Lublin (potocznie zwany obozem na Majdanku).   To także czasy, kiedy społeczność żydowska była prześladowana, kiedy powstało getto lubelskie.

Żydzi stanowili integralną część mieszkańców Lublina, współtworząc jego charakter, klimat duchowy i umysłowy. Lublin nazwano Jerozolimą Królestwa Polskiego. Tu obradował Sejm Czterech Ziem, tu działał Widzący z Lublina, powstała słynna szkoła talmudyczna Jeszywa Chachmej, Na terenie Lublina były 4 cmentarze żydowskie, Odwiedzimy jeden z nich.

nocne zwiedzanie Lublina z katem

zwiedzanie LublinaLubelskie Nocne Igraszki z Katem

 
Zapraszamy na nocny spacer po Lublinie w towarzystwie Kata :)
Wejdziemy do podziemi Kata w Piwnicy pod Fortuną, poznamy narzędzia jakimi wymierzał kary (będzie można przymierzyć niektóre akcesoria). Dowiemy się jak obradował Lubelski Trybunał Koronny i o tym czy jego wyroki zawsze były sprawiedliwe. Przypomnimy sobie legendę o czarcim sądzie. Dojdziemy do kamienia nieszczęścia, gdzie kat „rozprawi się ze złoczyńcami ;)

Lublin malowany - najstarsze freski i polichromie

zwiedzanie LublinaLublin malowany -
najstarsze przedstawienia Lublina i freski


Ten wspaniały spacer z nutką sztuki pozwoli poznać najcenniejsze przedstawienia oraz dzieje miasta. 

Nasza trasa obejmie unikaty sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej w m. in. Kościele Pobrygidkowskim, fundacji Jagiełły; freski i obrazy z Kościoła oo. Dominkanów, w tym Kaplicy Tyszkiewiczów; malowidła ukryte w kamienicy  Rynek 8 - Piwnicy pod Fortuną oraz Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, a także nowoczesny mural obok Baszty Półokrągłej.

skarbce

skarbce lublina edu tourSkarbce Lublina - najpiękniejsze, najcenniejsze!

 

Wspaniały rodzinny spcer szlakiem najcenniejszych skarbów w Lublinie, gdzie zgromadzone są unikatowe zbiory sztuki sakralnej. Odwiedzimy Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej Metropolitarnego Seminarium Duchownego, skarbiec oo. Dominikanów na Starym Mieście, skarbiec i słynną zakrystię akustyczną Archikatedry Lubelskiej.

spacer z Dionizosem

wycieczka po LublinieSpacer z Dionizosem i św. Marcinem -

czyli rzecz o tradycjach winiarskich i piwowarskich Lublina z degustacją

 

 Zapraszamy na fantastyczną wycieczkę połączoną z degustacją wina i piwa.  Nic tak nie odpręża jak kieliszek dobrego wina lub kufel piwa w połączeniu z ciekawymi opowieściami w dobrym towarzystwie w Piwnicach Fortuny i Browarów Lubelskich Perła. Dlaczego wino i piwo ma zdrowotne właściwości? :) a mnisi i zakonnicy przodowali w ich produkcji? :) Skąd przywożono wino do Lublina? Wszystkie te tajemnice odkryjemy w....

siedem wzgorz lublina

spacery po LublinieLublin - miasto na siedmiu wzgórzach

 

Zapraszamy osoby indywidylane, jak i grupy zorganizowane na spacer po Starym Mieście Lublina.

 Od Bramy Krakowskiej zawędrujemy pod Wieżę Trynitarską w poszukiwaniu „kamienia nieszczęścia”, sprawdzimy czy nadal krąży po uliczkach i czy da się go ujarzmić. Następnie wejdziemy do Kościoła Dominikanów, zobaczyć elementy związane z „renesansem lubelskim” i poznamy losy relikwii Drzewa Krzyża ŚwiętegoNastępnie przejdziemy.....

Roztocze - 1 dzien

zwiedzanie Roztocza Roztocze –
Szczebrzeszyn – Zwierzyniec – Krasnobród

 


Roztocze to piękna przyroda, ale także historia, która pozostawiła po sobie wiele pamiątek: pałaców i dworków, kościołów i kapliczek. Do tego były to tereny Ordynacji Zamoyskich.
Na naszym objeździe poznamy dzieje tych terenów.

Tour de Lubelszczyzna - odkrywamy Wschod

kazimierz nad wisłąTour de Lubelszczyzna – odkrywamy Wschód

3 dni - Zamość - Lublin - Majdanek -

Kozłówka -  Kazimierz Dolny nad Wisłą

 

 

Lubelszczyzna to urokliwa kraina pełna wspaniałych krajobrazów, zabytków architektury i przyrody.

Zobaczmy to co najpiekniejsze!
 

Puławy - Nałęczów - Lublin - 2 dni

zwiedzamy puławyPuławy - Nałęczów - Lublin

2 dni

 Historia Izabeli Czartoryskiej z Flemingów, założycielki pierwszego muzeum w Polsce, wspaniały ogród, który kształtowala oraz Pałac - są fascynujące.

Do tego pobyt w najsłynniejszym uzdrowisku Lubelszczyny - Nałęczowie, spacer po parku i odwiedziny w pijalni wód mineralnych, skosztowanie wody ze źródełka miłości, wspomnienie Prusa i Żeromskiego - dopełnią relaksu i odpoczynku.

A odwiedziny Lublina -  miasta ze Znakiem Dziedzictwa Europejskiego z niepowtarzalnym klimetem zabytkowych uliczek, pełnych legend i kawiarenek - gwarantują udany wyjazd!

Sanktuaria Lubelszczyzny

sanktuaria lubelszczyzny Sanktuaria i mniej znane kościoły Lubelszczyzny

Piotrawin - Opole Lubelskie - Wąwolnica - Kębło - NałęczówPiotrawin - pierwsza parafia na Lubelszczyźnie, miejsce wskrzeszenia rycerza Piotra przez Biskupa Stanisława.

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy i kapliczka z cudowną figurą w Keble.

Do tego zaobaczymy Kościoł Parafialny w Opolu Lubelskim pw. NMP, związany z rodami Krasińskich, Branickich i Tarłów. 

A na zakonczenie odwiedzimy drewniany kościoł rektoralny pod wezwankiem Św. Karola Boromeusza w Nałęczowie i pospacerujemy po Parku. W palmiarni spróbujemy źródlanych wód nałęczowskich.  Przerwa na posiłek - ognisko w zagrodzie Huta Szkła w Kęble.