Spotkanie z Piastami - Gniezno- Poznan - Lichen - Ostrow Lednicki

pielgrzymka 1050 rocznica chrztu Polski

 LICHEŃ – POZNAŃ – OSTRÓW LEDNICKI - GNIEZNO

 

Zapraszamy na wyjazd śladami pierwszych Piastów i sanktuariów: Sanktuarium Maryjne w Licheniu, Gniezno – relikwie Św. Wojciecha, pierwsza stolica Polski, Drzwi Gnieźnieńskie, Poznań - miejsca związane z początkiem chrystianizacji Polski, Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, misa chrzcielna Mieszka I, Fara Poznańska, koncert organowy.

 

   DZIEŃ 1. LUBLIN – LICHEŃ, KÓRNIK

 

Godz.6.00  - Zbiórka uczestników Plac Zamkowy, przejazd w kierunku Lichenia.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ - Bazylika została zbudowana w ciągu dziesięciu lat (1994-2004). Jest największym kościołem w Polsce. W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Licheńskiej. To ponad półtora wieku modlitw milionów ludzi przed wizerunkiem Licheńskiej Pani. Trudny czas okupacji hitlerowskiej, którego świadectwem jest podziurawiona od kul pistoletu pasyjka znajdująca się w Kaplicy Krzyża.  To ukoronowanie Cudownego Obrazu przez Prymasa Wyszyńskiego w 1967 r., budowa Golgoty z przywożonych przez pątników z całej Polski kamieni, wreszcie budowa Bazyliki. Msza Święta oraz zwiedzanie: kościół św. Doroty, grobowce wizjonerów, Kaplica Krzyża Świętego, Bazylika: główna nawa bazyliki, kaplice dolnej bazyliki Las Grąblińki (miejsce objawień), przejście - Droga Krzyżowa.

Przejazd do ZAMEKU  w KÓRNIKU - Zamek istnieje już od XIV wieku, jednak obecna forma nadana mu została podczas przebudowy w latach 1838–1861. Zgromadzone w salach eksponaty mogą wielu zaskoczyć. Znajdziemy tu broń palną, zbroje, meble, ceramikę, malarstwo, a nawet pamiątki z Polinezji czy Madagaskaru. Liczne było grono właścicieli kórnickiego zamku, od możnych Górków poczynając, na tak zasłużonych Działyńskich kończąc. Przejazd na nocleg i obiadokolację w kierunku Poznania.

DZIEŃ 2. POZNAŃ

Śniadanie, wyjazd do Poznania i zwiedzanie z przewodnikiem. POZNAŃ – stolica Wielkopolski. Miasto Świętego Marcina. Zaczniemy od Ostrówa Tumskiego - najstarszej części Poznania, zespółu grodowego na wyspie rzeki Warty i Cybiny. Wejdziemy do  Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której podziemiach odnaleziono stację misyjną z basenem chrzcielnym, niektórzy twierdzą, że to tutaj w 966 r. miał miejsce chrzest Polski. Następnie zwiedzimy Farę Poznańską – Bazylikę Kolegiacką. To perła baroku i najpiękniejszy przykład tego stylu w Polsce. Zachwycające, marmurowe wnętrze połączone z przepięknymi brzmieniami organów Friedricha Ladegasta zapiera dech w piersiach. Nagromadzenie rzeźb, obrazów, marmurów, sztukaterii i złota w tym pojezuickim kościele. Otaczające bazylikę farną budynki dawnego Kolegium Jezuickiego oraz obecnej szkoły baletowej tworzą wspaniałą całość, która jest niemożliwa do opisania.

GODZ. 12:15 – koncert organowy w farze. Następnie msza święta.

Po mszy ruszymy na Poznański Rynek, w którego centralnej części umieszczono renesansowy ratusz ze słynnymi koziołkami poznańskimi, wagę miejską, sukiennice i odwach. Czas wolny na Rynku – możliwość zakupienia Rogali Świętomarcińskich.

Przejazd na nocleg i obiadokolację.

DZIEŃ 3. POZNAŃ, GNIEZNO, LUBLIN

Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie. Ostrów Lednicki – zespół osadniczy z X-XI wieku leżący na wyspie jeziora Lednickiego, pomiędzy Gnieznem a Poznaniem. Był jednym z ważniejszych ośrodków monarchii piastowskiej. W skład osady wchodzi zespół pałacowo-sakralny, podgrodzie, kościół grodowy, przeprawa mostowa oraz nekropolia. To właśnie tutaj w 966 r. najprawdopodobniej Mieszko I przyjął chrzest. Zwiedzanie Muzeum Pierwszych Piastów.

Następnie udamy się na Pola Lednickie – miejsce corocznych spotkań młodzież. Miejsce to wybrano na organizację spotkań religijnych ze względu na bliskość prawdopodobnego miejsca Chrztu Polski – Ostrowa Lednickiego.

Przejazd do GNIEZNA – pierwszej stolicy Polski.

Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP - najważniejszy zabytek Gniezna – msza święta. Jest to miejsce koronacji pięciu królów Polski a także miejsce, w którym znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Obecny kształt Katedra Gnieźnieńska nabrała w XIV w. Jest to trójnawowa, gotycka budowla. W jej wnętrzach zobaczyć można słynne romański Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. opowiadające historię życia Św. Wojciecha.

Zwiedzimy także Muzeum Początków Państwa Polskiego – zwiedzanie rozpoczynamy od nowej wystawy - „Początki państwa polskiego” to multimedialna ekspozycja, która liczy ponad 500 eksponatów, pokazuje narodziny państwa polskiego w trzech modułach: Państwo, Źródła i Kultura, a w jej narrację wprowadzono filmy w technice 3D.

Wyjazd w drogę powrotną. Powrót do Lublina w godzinach nocnych.

UWAGA! Istnieje możliwość zorganizowania obiadu dla grupy przed wyjazdem – koszt dodatkowy 25,00 zł/os.

 

CENA:

40 osób: 450 zł/os + 50 zł bilety wstępów

    45 osób: 435 zł/osoba + 50 zł bilety wstępów

               50 osób: 415 zł/osoba +  50 zł bilety wstępów

 Cena zawiera:

opiekę księdza, 2 noclegi ze śniadaniem i obiadokolacją, usługę pilota, przewodnika, transport autokarem, opłaty drogowe, opłaty parkingowe, ubezpieczenie NNW.

 Cena nie zawiera:

dopłat do pokoi 1 osobowych, wydatków własnych uczestników,  biletów wstępów do zwiedzanych obiektów 50 zł – płatnych obowiązkowo pilotowi.

 

@ programy wycieczek są programami autorskimi, ich treść i użycie podlega Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83, z późniejszymi zmianami) - są chronione prawem w zakresie: stworzenia, dystrybucji, prezentacji oraz wykonywania utworu. Prawo to stosuje się zarówno do treści utworu, jak i do jego tytułu (którym jest tytuł/nazwa danej imprezy). 

 

Formularz rezerwacji wycieczki/spaceru