Lublin malowany - najstarsze freski i polichromie

zwiedzanie LublinaLublin malowany -
najstarsze przedstawienia Lublina i freski


Ten wspaniały spacer z nutką sztuki pozwoli poznać najcenniejsze przedstawienia oraz dzieje miasta. 

Nasza trasa obejmie unikaty sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej w m. in. Kościele Pobrygidkowskim, fundacji Jagiełły; freski i obrazy z Kościoła oo. Dominkanów, w tym Kaplicy Tyszkiewiczów; malowidła ukryte w kamienicy  Rynek 8 - Piwnicy pod Fortuną oraz Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, a także nowoczesny mural obok Baszty Półokrągłej.

Zobaczymy najstarsze przedstawienia Lublina w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej (tzw. Pobrygidkowskie), gdzie zobaczymy gotyckie malowidła na poddaszu kościoła, prezentujące prawdopodobnie wjazd Jagiełły do Lublina. Poznamy także malowane na deskach sceny z życia świętej Brygidy i historię fundacji kościoła.

Przechodząc obok Biblioteki Łopacińskiego dowiemy się, jakie najważniejsze obrazy Jana Matejki zostały uratowane dzięki ofiarności mieszkańców Lublina. Deptakiem i przez Bramę Krakowską wejdziemy na Stare Miasto. Przejdziemy do Baszty Półokrągłej, aby zobaczyć mural prezentujący Lublin  XVII wieku, wzorowany na rycinie Brauna i Hogenberga z 1618 roku.

Następnie wejdziemy do kamienicy przy ul. Rynek 8, aby poznać w piwnicy i w sali na parterze, unikatowe XVI-wieczne polichromie będące rzadkim na terenie Polski przykładem kultury mieszczańskiej epoki renesansu, m. im Widok Lublina - panorama miasta (1574 r.) oraz polichromie o treści bakchicznej.

Na zakończenie zobaczymy Lublin XVIII-wieczny na obrazie Pożar miasta Lublina, który znajduje się w kościele oo. Dominikanów. Wejdziemy do Kaplicy Tyszkiewiczów, aby podziwiać wspaniałą polichromię sklepienia Sąd Ostateczny i poznać historię relikwii drzewa krzyża świętego.

 

Cena: 20 zł/osoba, usługa przewodnicka

zapisy: zamów

Cena nie zawiera -  biletów wstępu dla chętnych: Piwnica pod Fortuną (winiarnia - 5 zł), Kościół Brygidek (5 zł).

Zapraszamy :)

 @ Program i scenariusz niniejszej imprezy (jako utwory) oraz sposób ich wykonywania, stanowią autorską własność intelektualną Edu Tour Turystyka i Edukacja Klaudia Giordano i zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83, z późniejszymi zmianami) - są chronione prawem w zakresie: stworzenia, dystrybucji, prezentacji oraz wykonywania utworu. Prawo to stosuje się zaróno do treści utworu, jak i do jego tytułu (którym jest tytuł/nazwa danej imprezy).

 

Formularz rezerwacji wycieczki/spaceru